Izolacje natryskowe

Nowoczesne i skuteczne

Izolacje natryskowe

Pianka poliuretanowa jest znana w budownictwie od długiego czasu. Jej doskonałe właściwości izolacyjne wynikają bezpośrednio z budowy i struktury piany, która jest materiałem porowatym i zawiera system komórek otwartych i zamkniętych. Ze względu na bardzo niski współczynnik przewodnictwa cieplnego, pianka poliuretanowa świetnie nadaje się do różnorodnych zastosowań jako materiał termoizolacyjny.

Izolacje natryskowe wykonywane poprzez nakładanie piany poliuretanowej, od kilku lat zyskują na popularności. Dowiedz się, jakie zalety ma piana poliuretanowa, konkurencja dla styropianu i wełny.

Poprzez natrysk można zaizolować wiele elementów domu, od fundamentów aż po dach. To jedna z najszybszych metod ocieplania. Poddasze o powierzchni użytkowej 100 m2 izoluje się w kilka godzin, a dach płaski o powierzchni mniej więcej 1000 m2 – w jeden dzień. Piana poliuretanowa (PUR) to materiał wytwarzany na budowie z gotowych składników i nanoszony za pomocą specjalnego agregatu. W przeciwieństwie do wykonywania ociepleń wełną czy styropianem, piany poliuretanowej nie nałożymy sami, właśnie ze względu na brak odpowiedniego sprzętu i nieznajomość technologii wytwarzania piany.

Izolacja natryskowa: piana otwartokomórkowa

Na rynku spotkamy dwa rodzaje piany poliuretanowej układanej natryskowo. Piana otwartokomórkowa swoją strukturą przypomina gąbkę. Ma nadal bardzo dobrą izolacyjność termiczną (λ = 0,036-0,040 W/(m.K)), ale gorszą od pian zamkniętokomórkowych. Jest niezwykle lekka (8-10 kg/m3, dla porównania ciężar wełny to 10-80 kg/m3) i paroprzepuszczalna, dlatego sprawdzi się w podobnych miejscach co wełna mineralna, celuloza lub wełna drzewna.

Izolacja natryskowa: piana zamkniętokomórkowa

Z kolei piana zamkniętokomórkowa zbudowana jest z mikroskopijnych zamkniętych pęcherzyków. Ma właściwości zbliżone do polistyrenu XPS, dlatego można ją stosować w podobnych miejscach co tradycyjny styropian czy płyty poliuretanowe. Piana ta jest lekka (35-60 kg/m3) i ma bardzo dobrą izolacyjność termiczną, w porównaniu z innymi materiałami do ociepleń (λ = 0,023-0,029 W/(m.K)). Nie jest paroprzepuszczalna, ale ma wysoką odporność na wodę. Po wyschnięciu jest twarda i sztywna, więc jest bardziej narażona na konsekwencje różnych naprężeń.

Scroll to Top